Advent zdravě - Vánoční výprava

24.01.2019

Stručný popis realizovaného projektu "Advent zdravě"

Projekt Advent zdravě byl zaměřen na období adventních, vánočních a novoročních svátků, kdy naše společnost prožívá chvíle pohody a odpočinku, a to hlavně formou oslav a nezdravého hodování. Během jednoho měsíce jsou děti i dospělí obdarováváni nebo si sami kupují velké množství potravin a sladkostí, které ne vždy vyhovují správnému životnímu stylu.

Rozhodli jsme se proto naše tradiční předvánoční akce upravit tak, abychom dětem ukázali, že jíst se dá zdravě i při slavnostních příležitostech.

Naše pionýrská skupina má dva oddíly, jeden v městské části Vinohrady a druhý v městské části Modřice a oba oddíly díky projektu "Advent zdravě" zrealizovaly dvě tradiční vánoční výpravy, ale velice netradičně - dětem jsme po celou dobu konání akcí předávali a realizovali zásady zdravého stravování a ukázek toho, že mlsat na Vánoce se dá i jinak.

Vánoční výprava oddílu PTO Vinohrady

Vánoční výprava - třetí víkend v prosinci tradičně patří vánočnímu výletu s dětmi. Letos jsme se podívali do střediska volného času Inspiro v Tišnově. Mimo tradičních motivovaných her na téma zlého skřeta Grinche a ukradených Vánoc jsme s dětmi oslavili Vánoce. Součástí programu byla také příprava zdravého nepečeného rawcukroví, výroba lojového krmení pro zvířata, upekli jsme si méně sladký vánoční pečený

čaj a připravili jsme si zdravou štědrovečerní večeři s nižším obsahem tuků, především pečený losos dětem i vedoucím moc chutnal. Společně jsme také s dětmi debatovali nad zdravým stravování a zdravém životním stylu, děti kreslily výživovou pyramidu a uváděly správné příklady. Během víkendu si děti mohly vyzkoušet netradiční jídla - jako kuskus s krůtím masem na zelenině, lososa, zdravý bramborový salát a především spoustu zeleniny a exotického ovoce.

Vánočka na talíři oddílu PTO Brabrouci Modřice

Jeden z adventních víkendů jsme se celý oddíl vydali do Rájce-Jestřebí. O víkendu nás čekalo seznámení se se zdravější kuchyní zasazené do prostředí Školy čar a kouzel v Bradavicích. Kouzelníky a kouzelnicemi jsem celý školní rok 2018/2019 na všech schůzkách i akcích. Sobotní den byl naplněn zážitky. Ráno jsme se sešli u snídaně (domácího müsli s čerstvým ovocem, jogurtem a mlékem) a rozdali si vánoční dárečky, které se přes noc objevili pod stromečkem. Následně jsme se po krátkém protažení venku pustili do vyrábění vánočních ozdob z včelího vosku a děti si vyrobili vlastní těsta na cukroví, které se peklo odpoledne. Oběd byl velice slavnostní, na nazdobené tabuli nás čekal hovězí vývar a bramborový salát s pečeným kaprem.
I přes absenci majonézy salát všem chutnal a ni si neuvědomili, kolik snědli zeleniny. Po večeři, na kterou jsme měli burgery z červené čočky, nás čekal Silvestr během kterého, jsme si připravili ovocné smoothie, abychom si měli čím připít.

Neděle již byla poklidnější, trénovali jsme na lednové závody v Ringu a učili se míchat lektvary s profesorem Snapem. Po obědě, na které jsme měli quinou s masem a salát, jsme napsali novoroční přání a snědli cukroví. Nikomu ani nevadilo, že i přes název cukroví, v něm není žádný cukr, ale pouze med, a díky celozrnné špaldové mouce je trošku tmavší. Během mlsání jsme s dětmi zavzpomínali, co jsme celý víkend jedli a nakreslili si to do Zdravého talíře, všechny děti uznali, že i když některá jídla jedli poprvé, tak jim moc chutnalo a můžeme je vařit klidně na dalších akcích. Přestože jsme na akci nepoužili žádný cukr účastníci měli díky, velkému množství ovoce a zeleniny pocit dostatku

mňamek. Díky této akci mohly děti ochutnat nové věci a zpestřit svůj jídelníček. Kuchařky se odvážily pustit do nových jídel a některé zařadíme do pravidelného jídelníčku.

Celkové vyhodnocení splnění účelu

Cílem projektu bylo seznámit děti s úskalím adventních oslav v oblasti jídla a zdravého životního stylu. Dětem jsme ukázali, že i tradiční jídla se dají dělat jinou formou za použití zdravějších surovin s nízkým obsahem tuků a cukrů, prospěšnějších pro jejich tělo a zdravý tělesný vývoj. Správnými příklady jsme se snažili ukázat dětem i vedoucím trendy v oblasti životosprávy. Po diskuzi vedoucích z obou výprav vyplynulo, že dětem jídlo nejen chutnalo, ale dokonce si starší děvčata fotili recepty raw cukroví. Proto jsme moc vděční Jihomoravskému kraji za možnost uskutečnit tyto akce, které by z náročných finančních důvodů nemohly být realizovány v takové míře a dětem bychom nemohly umožnit na vlastní "jazyk" vyzkoušet Vánoce trochu jinak